Aké výhody môžete očakávať od LED svietidiel

Spotreba elektriny – jednou zo zásadných predností LED svietidiel je veľmi nízka spotreba elektriny. V porovnaní so starými typmi svietidiel, ako sú halogénové žiarovky alebo žiarovky s volfrámovým vláknom, ide o mnohonásobne nižší elektrický príkon. Napríklad volfrámovú žiarovku s príkonom 100 W možno dnes nahradiť LED žiarovkou s príkonom 7 W, pritom s rovnakou svietivosťou (svetelným tokom).
Široké spektrum tvarov svietidiel – veľkou výhodou LED diód je ich nepatrná veľkosť. Môžete ich teda sformovať do takmer ľubovoľného tvaru a to potom ponúka výrobcom svietidiel netušené možnosti. V ponuke svietidiel sú dnes LED žiarivky, žiarovky s rôznymi päticami, LED pásiky, LED panely alebo LED reflektory. V podstate nahrádzajú svojich predchodcov s halogénovými a volfrámovými žiarovkami alebo klasické žiarivkové trubice s obsahom ortuti. LED žiarivky však žiadnu ortuť neobsahujú a keď sa vám svietidlo rozbije, je to pre obsluhu úplne bezpečné.
Studená, neutrálna a teplá biela – veľmi dlho trvalo, kým sa podarilo vyrobiť modrú diódu. Zaslúžil sa o to istý Shuji Nakamura, držiteľ Nobelovej ceny, avšak nebolo vôbec ľahké tento úspech docieliť. Zelená a žltá dióda boli známe už od šesťdesiatych rokov minulého storočia, ale na to, aby vzniklo biele svetlo, schádzala práve modrá farba – RGB – red, green a blue. V súčasnej dobe teda vďačíme hlavne pánovi Nakamurovi za to, že môžeme využívať pestrú plejádu LED svietidiel nielen v rôznych farbách, ale aj v podaní prirodzeného širokospektrálneho denného svetla bielej farby. Biela môže byť v rôznych modifikáciách, napríklad ako studená biela alebo teplá biela alebo neutrálna biela. Zatiaľ čo studená biela je vhodnejšia skôr na pracovné účely, pretože udržuje pozornosť a bdelosť, teplá biela je farbou viac relaxačnou, pripomínajúcou dobu západu alebo východu Slnka na oblohe.